Świadomość ciała

w fitnessie dla psów

? Świadomość ciała - o co z tym chodzi? Czy to ważne? Tak! i to dla wszystkich

? Zapraszam do czytania i oglądania - na filmie zobaczycie jak wyglądał częściowo proces, od czego zaczęliśmy i jaki był efekt końcowy ?

? Dobrze by pies wiedział gdzie stawia łapy i jak się porusza.

? Dla psich sportowców może to wpłynąć na precyzję, szybkość, zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko urazu. Pies z większą świadomością ma większą szanse na wyratowanie się z opresji, która normalnie skończyła by się kontuzją, gdy np. źle zacznie pokonywać przeszkodę w agility.

? U psów wystawowych pomaga to przy pracy nad odpowiednią postawą. Jeśli uświadomimy psu jak ustawia ciało, będzie wymagało to od nas mniejszej ingerencji w ustawienie psa. Szczególnie przyda się to przy psach, które mają problem z dotykiem i się spinają.

? Nie możemy również zapomnieć, że jest to ważny element życia codziennego. Wpływa to na to jak pies chodzi po schodach, zeskakuje lub schodzi z mebli czy w jaki sposób bawi się z innymi psami. Pamiętajcie, że kontuzje w życiu codziennym nie są wcale takie rzadkie. Jeśli macie psa, który "nie szanuje" swojego ciała, potrafi was podciąć w ferworze zabawy może to pomóc mu się ogarnąć i jeśli was wpadnie to o wiele bardziej świadomie

? Świadomość ciała jest ważna. Widać to również u nas ludzi. Często nie zwracamy uwagi na to jak siedzimy czy jak się poruszamy. Sama się o tym przekonałam i teraz coraz częściej się pilnuje, żeby siedząc i pisząc nie garbić się czy siedzieć krzywo. A zdarzało mi się to za często, a konsekwencje były bolesne. A jak ty teraz siedzisz? Jeśli akurat się garbisz to proszę się wyprostować bo to nie zdrowe! ?

? Uczenie świadomości ciała jest procesem. Ja lubię podzielić go na drobniejsze ćwiczenia, z których złożymy całość.

? Ważnym elementem dla mnie przy takiej pracy jest sposób używania smakołyków czy czegokolwiek czym nagradzamy. Czyli, żeby osiągnąć dobrą świadomość ciała nie idziemy na skróty. A takim skrótem jest wykonywanie ćwiczeń tak, że pies cały czas podąża za naszą ręką ze smakołykiem. Jeśli robi to cały czas to wszystkie ruchy są mechaniczne. Pies nie myśli za dużo co robi byle ilość zjedzonych smaczków się zgadzała.

?Świadome stawianie łap to nie tylko trafienie w target. Omijanie łapą jeżyków też jest świadome. Przyjrzyjcie się filmikowi. Świetnie to tam widać Z tym się nie śpieszymy, jak pies będzie gotowy to te łapki wylądują na targecie.

? Jak przy innych ćwiczeniach to również zaczynając pracę nad świadomością ciała, zaczynamy na ziemi więc targety są tu bardzo pomocne. Osobno możemy przećwiczyć przednie łapy, tylne łapy i połączyć wszystko razem. Możemy na te targety psa cofać i uczyć pierwszych piwotów.

? Lubię jak psy same rozkminiają o jakie ruchy nam chodzi więc jeśli jest taka możliwość to pozwalamy psom główkować i wyłapujemy pożądane ruchy. Działa to bardzo fajnie, ale wymaga dużych pokładów cierpliwości w nas i monitorowania poziomu frustracji psa. Jeśli szybko się frustruje warto takie sesję robić krótsze.

? Jeżyki nie są łatwe więc się z tym nie śpieszymy. Pies z czasem się wzmacnia i nabiera świadomości ciała więc sam w swoim tempie dojdzie do tego momentu, że wejście wszystkimi czterema łapami na jeżyki nie sprawi mu większego problemu. Ale to przyjdzie jeśli nie będziemy szli na skróty i wykażemy się dużą cierpliwością do procesu

? Takie wchodzenie wszystkimi czterema łapami ja z psami robię etapami i na różnych sprzętach. Dobieramy trudność do możliwości psa.

?Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych z psem gorąco zachęcam do pójścia do dobrego weterynarza, osteopaty i zoofizjoterapeuty, żeby dowiedzieć się czy nie macie żadnych przeciwwskazań do treningów lub czy na coś powinniście baczniej zwracać uwagę. Jeżeli Wasz pies nie jest w stanie wykonać, któregoś z tych ćwiczeń to jest to wskazanie do wizyty u weterynarza specjalisty, zoofizjoterapeuty lub osteopaty.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Klaudia Bońkowska Rozmerdane Ogonki

Aktualizuje…
  • Brak produktów w koszyku.